Cijene aranžmana za ljetovanje u inostranstvu porasle su do 15 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a najtraženija destinacija i ove godine je Grčka.
Ove vijesti saopštio je danas direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije – YUTA Aleksandar Seničić.
On je rekao za Tanjug da je interesovanje građana Srbije za ljetnje turističke aranžmane opalo za sedam do 10 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Prema njegovim riječima, građani Srbije su dosta tradicionalni kada biraju destinacije za ljetovanje i najčešće se opredjeljuju za Grčku, Tursku i Crnu Goru.
„Imamo dva mediteranska ostrva koja su cijele godine zanimljiva, pa tako i tokom ljetnje sezone, a to su Kipar i Malta“, objasnio je Seničić.
Govoreći o sistemima za putovanje u države Šengena, ETIAS (European Travel Information and Authorization System) i EES (exit/entry sistem), rekao je da vjeruje da ćemo tek u novembru dobiti nove informacije o uvođenju sistema, kao i da smatra da se to neće dogoditi tokom ove sezone.
Ranije je najavljeno uvođenje ETIAS sistema za državljane 50 zemalja kojima nije potrebna viza za ulazak u zemlje Šengena.
Takođe, najavljeno je uvođenje sistema EES, koji je trebalo da započne sa primjenom u novembru 2024. godine, ali je odloženo krajem oktobra 2024. godine na neodređeno vrijeme, uz najavu da će njegovo uvođenje biti tokom 2025. godine.
EES sistem treba da bude i prvi korak ka uvođenju novih pravila ulaska u zemlje Šengena za državljane zemalja kojima nije potrebna viza, među kojima je i Srbija.
Osvrnuo se i na bezbjednost putnika tokom ljetovanja i naglasio da postoji Zakon o turizmu koji je regulisao sve obaveze turističke agencije, ali isto tako i obaveze putnika.
„Zakon o turizmu vrlo jasno predviđa sve ono što može da se desi na jednom turističkom putovanju, dakle ako eventualno dođe do otkazivanja putovanja od strane putnika ili od strane turističke agencije. Važno je da putnici budu edukovani koja su to dokumenta potrebna da bi putovanje moglo da se realizuje“, dodao je on.
Ugovorom o putovanju sa turističkom agencijom ulazimo u pravni odnos sa njom, objasnio je Seničić i naglasio da uz ugovor treba zatražiti opšte uslove putovanja kojima putnici mogu da se informišu o zakonskim odredbama koje su neophodne tokom ljetovanja.
Podsjetio je i da je jako važno da prilikom rezervacije aranžmana građani zatraže fiskalni račun, kao i garanciju putovanja, jer u suprotnom proces refundacije novca i žalbe može biti zahtjevniji.
Glas Srpske