Iako se u narednom periodu ne očekuju veće cijene ulja, naši sagovornici ističu da je jestivo ulje berzanska roba, te da evropsko, ali i svjetsko tržište diktiraju situaciju i na bh. tržištu.
Naime, kako je rekla za “Nezavisne novine” Nataša Pucar, direktorica Korporativnih komunikacija “Studen Holdinga”, prema trenutnim prognozama i stanju na tržištu ne očekuje se povećanje cijena u narednom periodu.
– Ipak, želimo podsjetiti da Bosna i Hercegovina, nažalost, nema dovoljno razvijenu poljoprivrednu proizvodnju, koja može u potpunosti zadovoljiti potrebe domaćeg tržišta – kazala je Pucareva.
Dodaje da njihova kompanija otkupljuje sva kvalitetna zrna koja domaći proizvođači proizvedu, ali to i dalje nije dovoljno da se izbjegne uvoz sirovina.
– Znate da je jestivo ulje berzanska roba te da evropsko i svjetsko tržište diktiraju i situaciju na našem bosanskohercegovačkom tržištu i policama u našim prodajnim objektima – zaključila je Pucareva za “Nezavisne novine”.
Istakla je da je njihova proizvodnja, ali i snabdijevanje tržišta stabilno, i podsjećaju još jednom koliko je važno što u Bosni i Hercegovini postoji fabrika jestivog ulja, kao jedne od osnovnih životnih namirnica.
Nada Nešković Railić, direktorica “Agrojapre” Donji Agići kod Novog Grada, koja u svojoj ponudi, između ostalog, ima i jestiva hladnocijeđena ulja, kazala je da godišnje proizvedu od 2.000 do 3.000 litara suncokretovog ulja.
– Mi radimo hladnocijeđeno bundevino i hladnocijeđeno suncokretovo ulje, tako da je cijena sirovine drastično porasla – kazala je Nešković Railićeva i istakla da se dodatni skok očekuje i u narednim mjesecima što se tiče bundevinih ulja, jer je, kako kaže, cijena njenih sjemenki u porastu.
– Jako malo ih ima u ponudi na tržištu, tako da ona ima rast cijena pa samim tim i poskupljuje finalni proizvod – ističe Nešković Railićeva.
Naime, cijene jestivog suncokretovog ulja u marketima u Srpskoj se kreću od 3,29 KM do 4,99, zavisno od proizvođača.
Stojan Marinković, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da se u posljednje vrijeme sve više poljoprivrednika odlučuje da pod svoje oranice zasije suncokret.
– Jer upravo poljoprivrednici koji siju ovu kulturu znaju da će ova uljarica biti otkupljena i imaju sigurnost proizvodnje – kazao je Marinković.