Radnici matičnog preduzeća “Elektroprivrede Republike Srpske” (ERS) izrazili su nezadovoljstvo odlukom uprave kojom su, prema njihovim tvrdnjama, primanja u prosjeku smanjena za 10 odsto. Predsednica Odbora sindikata radnika ERS, Koraljka Kovačević Markov, istakla je da je smanjenje posledica odluke o drastičnom umanjenju radnog učinka.
– Odlukom uprave od 13. januara 2025. godine, radni učinak radnicima je smanjen sa 12 odsto na 0,1 odsto. To je bruto masa novca koja se dodjeljuje direkcijama, a zatim proporcionalno radnicima. U prosjeku, plata zaposlenima je smanjena za 10 odsto. Na kraju ispada da radnici snose posledice neuspješnog poslovanja preduzeća, a ne rukovodstvo – izjavila je Kovačević Markov.
Sindikati su iznijeli šest ključnih zahtjeva, insistirajući na hitnom rješavanju problema koji su, kako tvrde, izazvani lošim upravljanjem u preduzeću.
S druge strane, generalni direktor ERS Luka Petrović demantovao je da su radnicima smanjene plate. On je istakao da je riječ o ukidanju stimulacija koje predstavljaju dodatak na osnovnu platu, a koje su definisane kolektivnim ugovorom.
– Stimulacija je dodatno primanje koje zavisi od poslovnog rezultata. Ukoliko preduzeće posluje sa gubitkom, stimulacije se ne isplaćuju. Najniža plata u matičnom preduzeću iznosi 990 KM, uz topli obrok od 230 KM i regres od 100 KM. Bez stimulacije, radnik ima primanje od 1.320 KM, što je i dalje pristojna plata – naveo je Petrović.
Prema njegovim riječima, osnovne plate radnika nisu promijenjene, već samo dodatni stimulansi, što je posledica gubitaka u poslovanju.
– Na primjer, ako je osnovna plata 1.700 KM, stimulacija od 20 odsto iznosi 340 KM. Decembarska stimulacija je ukinuta jer preduzeće nije ostvarilo pozitivne rezultate. To je u skladu sa kolektivnim ugovorom – pojasnio je Petrović.
Sindikat traži hitan sastanak
Odbor sindikata “Elektroprivrede Republike Srpske” zatražio je hitan sastanak sa nadležnim institucijama kako bi se pronašlo zajedničko riješenje za aktuelne probleme, prije svega u RiTE “Ugljevik” i RiTE “Gacko”. Odbor se zalaže za striktno poštovanje Kolektivnog ugovora i traži moratorijum na nova zapošljavanja u sistemu Mješovitog holdinga. Vanredna sjednica svih sindikalnih odbora zakazana je za 7. februar u Banjaluci.