Materijalni status radnika u zdravstvu je jesan pokazatelj da smo pali na dno, a egzodus ljekara i drugog medicinskog osoblja treba očekivati u periodu pred nama, rekao nam je Zoran Milutinović, član Republičkog odbora Sindikata zadravstva i socijalne zaštite nakon što je kasno sinoć Narodna skupština Republike Srpske usvojila po hitnom postupku set zakona o povećanju plata radnicima u javnom sektoru za 10 odsto.
Milutnović smatra da su i zdravstveni i prosvjetni radnici u potpunom društvenom zapećku isitičući da su i sami krivi za situaciju u kojoj se nalaze. On je na primjeru primanja zdravstenih radnika slikovito prikazao stanje u kome se nalaze.
– Nemam ništa protiv povećanja plate policajcima, očito su oni znali da se izbore za svoja prava. Ali, postavlja se pitanje šta očekivati od društva koje ne poštuje zdravstvo i prosvjetu. U svakoj državi to su stubovi društva. Kod nas očigledno nisu. No, i samo smo krivi za to jer nismo znali da se izborimo za svoja prava. Trenutno se u sindikatima vrše izbori i mi smo u nekom vakumu dok se ne izabere novo rukovodstvo. Ukoliko se krajem aprila ili početkom maja ne preduzmu ozbiljni koraci bojim se da ćemo biti u još goroj situaciji. Moj prijedlog će biti totalna obustava rada, uz prijem hitnih slučajeva – što se podrazumijeva, jer svi dosadašnji napori nisu dali rezultat – smatra Milutinović.
On je dodao da je poražavajuće da policajac sa srednjom stručnom spremom ima platu od 2.400 KM, a osnovna plata ljekara specijaliste je od 2.200 do 2.400 KM.
– Plata ljekara bez specijalizacije je oko 1.900 KM. Da ne govorimo o radnicima sa srednjom stručnom spremom. Ovo je pokazatelj da zdravstveni radnici nisu potrebni ovom društvu, odnosno sistemu – istakao je Milutinović.
On je dodao da je posebno ponižavajuće plaćanje pripravnosti.
– Pasivna pripravnost iznosi do 1,5 % za sate provedene u pripravnosti, a aktivna pripravnost iznosi do 2,5 % za sate provedene u pripravnosti. U praksi to znači da ukoliko je zaposleni sa SSS 24 sata pripravan, za 8 sati provedenih u aktivnoj pripravnosti, koju obavlja kao redovno radno vrijeme, primi punih 9,69 KM, dok za ostatak pripravnosti koji se vodi kao pasivna pripravnost, odnosno 16 sati primi 11,62 KM. Dakle pratite pacijenta i održavate ga u životu do Banjaluke i za taj put i povratak u Zvornik dobijete nepunih 10 KM. Daljim računanjem dolazimo do zaključka da satnica za obavljanje redovnog radnog vremena u aktivnoj pripravnosti iznosi 1,21 KM. Svjedoci smo da dnevnica NK radnika, za obavljanje fizičkih poslova iznosi između 70-90 KM, VKV majstora od 150-180 KM, a ljekar specijalista za provedenih 5 sati u aktivnoj pripravnosti, koji radi na spasavanju života ugroženih bude nagrađen sa oko 20 KM, odnosno dnevnica iznosi oko 32 KM. Ovo je prava slika da smo dovedeni na društveno dno – smatra Milutinović.



